На запитання читачів відповідає:

адвокат Менько Дмитро Дмитрович
м. Ромни, вул. Соборна, буд. 13, кв. 52
питання від 5 квітня
11.04.2017 \\ Коментарів немає.

Працюю в офісі, де поряд розташовані 5 робочих місць. Я інколи відходжу від столу, залишаючи телефон на ньому. Один із моїх колег (великий жартівник) вже кілька разів брав телефон і починав уголос  зачитувати мої повідомлення. Як можна покарати цього жартівника? Що йому загрожує за такі дії? Я не впевнена, що всі інші колеги підтвердять його дії.
    Відповідно до ст. 31 Конституції України кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Згідно зі ст. 306 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на таємницю листування, телеграм, телефонних розмов, телеграфних повідомлень та інших видів кореспонденції. При цьому листи, телеграми тощо є власністю адресата.
Порушення таємниці листування - це дії, пов'язані з ознайомленням особи, яка не мала на це права, зі змістом чужого листування, з незаконним розголошенням змісту такої кореспонденції без згоди громадянина, який написав чи отримав лист (повідомлення), або з розголошенням самого факту листування між певними громадянами чи між певним громадянином і організацією, підприємством чи установою. При цьому поняттям листування охоплюються будь-які види кореспонденції, що передається поштою: письмова кореспонденція (прості та рекомендовані листи, поштові картки, бандеролі, секограми, дрібні пакети) та інші поштові відправлення, передбачені Законом від 4 жовтня 2001 року "Про поштовий зв'язок".
Порушення таємниці телефонних розмов, телеграфної кореспонденції чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв'язку або через комп'ютер, полягає у вчиненні дій, аналогічних порушенню таємниці листування, але з урахуванням специфіки відповідного виду комунікації. 
Поняття "інша кореспонденція, що передаються засобами зв'язку або через комп'ютер", охоплює всі решта види повідомлень чи комунікацій, які можуть бути передані через будь-які технічні засоби (мобільні телефони, факси, телетайпи тощо) або через комп'ютер. Це можуть бути факсимільні повідомлення, голосова пошта, повідомлення електронної пошти, повідомлення, відправлені через комп'ютерні програми миттєвого обміну повідомленнями, приватні повідомлення, відправлені через соціальні мережі чи інші інтернет-сайти або форуми тощо.
Відповідно до ст. 163 Кримінального кодексу України за порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передається засобами зв'язку або через комп'ютер, передбачено покарання у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, або обмеження волі до трьох років. Ті самі дії, вчинені щодо державних чи громадських діячів або вчинені службовою особою, або з використанням спеціальних засобів, призначених для негласного зняття інформації, - караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
Оскільки дії колеги є кримінально карними, то необхідно звернутись до поліції із заявою про вчинене кримінальне правопорушення.  

Поділитися з друзями


Повернення до списку