На запитання читачів відповідає:

адвокат Менько Дмитро Дмитрович
м. Ромни, вул. Соборна, буд. 13, кв. 52
питання від 31 травня
08.06.2017 \\ Коментарів немає.

Чи ухвалюють наші суди виправдувальні вироки та чи відшкодовується громадянам в таких випадках матеріальна та моральна шкода, завдана незаконним притягнення до кримінальної відповідальності?   (№22 від 31 травня)  
  Зі своєї практики можу сказати, що так. 
Як приклад можу послатись на вирок Роменського міськрайонного суду від 17 грудня 2015 р., залишений без змін ухвалою апеляційного суду Сумської області від 05 квітня 2016 р., яким визнано невинуватою мешканку с. Рогинці гр. С. в пред’явленому їй обвинуваченні за ч. 1 ст. 190, ч. 1, ч. 4 ст. 358 КК України та виправдано. Вказана громадянка обвинувачувалась в тому, що, маючи умисел, спрямований на незаконне отримання субсидії, підробила та використала з вказаною метою документи, шляхом обману незаконно заволоділа субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 9295,22 грн.  
На сьогодні рішенням Роменського міськрайонного суду від 13 травня 2017 р. на користь гр. С. стягнуто за рахунок коштів Державного бюджету України 50 026,66 грн. на відшкодування моральної шкоди, сплачені нею суми у зв'язку з наданням юридичної допомоги в кримінальній справі. Розмір відшкодування моральної шкоди визначений судом з урахуванням того, що незаконне перебування гр. С. під слідством і судом тривало з 28 серпня 2013 р. по 05 квітня 2016 р. включно, тобто 31 місяць 8 днів.
При вирішенні питань про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт, суди керуються положеннями ст. 1176 ЦК України,  Законом України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду». 
Вироком Роменського міськрайонного суду Сумської області від 29 липня 2015 р., залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Сумської області від 17 грудня 2015 р., гр. Р. було визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ст. 296 ч. 1 КК України, та засуджено до трьох років обмеження волі. До вказаного покарання було приєднано невідбуте покарання (4 роки 6 місяців позбавлення волі) за вироком Роменського міськрайонного суду від 13 жовтня 2014 року. Остаточно призначено покарання у виді 6 років позбавлення волі.
Після перегляду справи Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ ухвалою апеляційного суду Сумської області від 01 березня 2017 р. вирок Роменського міськрайонного суду від 29 липня 2015 р. відносно громадянина Г. скасовано, кримінальне провадження відносно нього в обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 296 КК України, закрито за відсутністю в його діях складу кримінального правопорушення. Гр. К. звільнено з-під варти негайно в залі суду.
Вироком Роменського міськрайонного суду від 13 травня 2017 р., який на сьогодні не набрав законної сили, визнано невинуватим у пред’явленому обвинуваченні за ч. 1 ст. 286 КК України і по суду виправдано мешканця м. Ромни громадянина Г., який обвинувачувався в порушенні правил безпеки дорожнього руху, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження.
Досудове та судове слідство в зазначеній справі відносно гр. Г. триває з 23.08.2012 року, тобто з порушенням розумних строків, що стало підставою для звернення гр. Г. до Європейського суду з прав людини з відповідною заявою. Європейський Суд заяву громадянина Г. прийняв до розгляду. 
Питання про відшкодування завданої громадянину Г. моральної та матеріальної шкоди внаслідок незаконного притягнення до кримінальної відповідальності буде вирішуватись після набрання законної сили виправдувальним вироком суду.
Таким чином, наші суди виносять виправдувальні вироки, якщо людина дійсно невинувата, а наслідком незаконного притягнення до кримінальної відповідальності є відшкодування завданої моральної та матеріальної шкоди за рахунок коштів Державного бюджету України.

Поділитися з друзями


Повернення до списку