На запитання читачів відповідає:

адвокат Менько Дмитро Дмитрович
м. Ромни, вул. Соборна, буд. 13, кв. 52
питання від 3 травня
11.05.2017 \\ Коментарів немає.

Мій хлопець – дуже обережна, раціональна і практична людина. Він говорить «…не те, щоб я тобі не довіряв, та…», та все ж час від часу я знаходжу в своєму телефоні програми стеження за допомогою GPS. Не те, щоб я хотіла притягнути когось до відповідальності, та все ж, чи законне таке стеження за людиною? І як, щодо використання програм стеження через телефон за власними дітьми (неповнолітніми і повнолітніми)? 

Відповідно до ст. 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Згідно ст. 182 Кримінального кодексу України незаконне збирання, зберігання, використання або поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди або поширення цієї інформації у публічному виступі, творі, що публічно демонструється, чи в засобах масової інформації караються штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Предметом вказаного злочину є конфіденційна інформація про особу.  Нею є відомості про приватне життя особи, що становлять її особисту чи сімейну таємницю (зокрема, інформація про освіту, сімейний стан, релігійність, стан здоров'я, дата і місце народження, майновий стан та інші персональні дані про особу) і поширюються за ЇЇ бажанням відповідно до передбачених нею умов. Під приватним життям особи розуміється сфера життєдіяльності окремої особи, яка включає в себе зв'язки особи з іншими людьми, її приватні справи, сімейні стосунки тощо, тобто все, що пов'язане з її способом життя і не має публічного характеру. Особисту таємницю становлять відомості про приватне життя конкретної особи, які ця особа бажає зберегти в таємниці від інших осіб. Такими відомостями можуть бути відомості про її здоров'я, інтимне життя (зокрема наявність позашлюбних інтимних стосунків), хобі, особливість сімейних стосунків. Сімейна таємниця - відомості про приватне життя члена (членів) окремої сім'ї чи декількох сімей, які він (вони) бажають зберегти у таємниці від сторонніх осіб.
Якщо збирання таких відомостей було поєднано з порушенням таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, що передаються засобами зв'язку або через комп'ютер, телефон, вчинене буде кваліфікуватись за сукупністю злочинів - за ст. 182 і ст. 163 Кримінального кодексу України (порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв'язку або через комп'ютер).
Без згоди людини будь-яке стеження за нею не допускається, крім випадків, визначених законом, тому стеження зі сторони хлопця за дівчиною є протиправним. 
Щодо використання програм стеження через телефон за власними дітьми, варто зазначити, що оскільки батьки відповідальні за неповнолітніх дітей, то таке стеження не буде протиправним. У той же час, повнолітні діти мають повну цивільну дієздатність, тобто здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання, тому стеження за ними без їх згоди буде протиправним.  

Поділитися з друзями


Повернення до списку