На запитання читачів відповідає:

адвокат Менько Дмитро Дмитрович
м. Ромни, вул. Соборна, буд. 13, кв. 52
питання від 29 березня
04.04.2017 \\ Коментарів немає.

Мені незабаром дістанеться ½ частина квартири. Іншою частиною володітиме мій дядько. У цій квартирі зареєстровані тільки ми двоє, проте дядько проживає зі сім’єю. У майбутньому планую періодично там проживати і я. Дядько ж на це говорить, що плату за ком. послуги ділитимемо навпіл. Вважаю це несправедливим і хочу платити за хоча б приблизно фактично використані послуги. Який вихід можна знайти з цієї ситуації?
    
   Статтею 360 Цивільного кодексу України передбачено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов’язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов’язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов’язаннями, пов’язаними зі спільним майном.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізованого опалення, вивезення побутових відходів та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
У п. 6 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що споживач житлово-комунальних послуг має право на несплату вартості житлово-комунальних послуг за період тимчасової відсутності споживача та/або членів його сім'ї при відповідному документальному оформленні.
Пунктом 10 «Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 р. № 572 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 р.                           N 45), встановлено, що в разі, коли між мешканцями квартири відсутня згода щодо оплати житлово-комунальних послуг та інших послуг, плата розподіляється: за електроенергію при загальному лічильнику - пропорційно потужності побутового електричного обладнання кожного співвласника, наймача (орендаря); за газ, водопостачання та водовідведення, освітлення підсобних приміщень - за чисельністю членів сім'ї, що проживають у квартирі, та осіб, які проживають у квартирі більше ніж місяць; за послуги з централізованого опалення, утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій - за встановленими тарифами, відповідно до опалювальної та загальної площі приміщення, яким користується співвласник, наймач (орендар). 
Таким чином, співвласники зобов'язані брати участь у витратах на утримання квартири, відповідно до розміру своєї частки у праві спільної часткової власності на неї. До таких витрат віднесені послуги з централізованого опалення, утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій. Така участь не пов’язується із проживанням чи не проживанням у квартирі, є обов’язковою, якщо співвласники не домов-ляться про інше. 
Однак, якщо один із співвласників у квартирі не проживає, то комунальні послуги за користування електроенергією, газом, водою він сплачувати не повинен, оскільки не є споживачем таких послуг.
Спори між співвласниками щодо визначення частки в обов'язкових платежах на утримання і ремонт неподільного та загального майна, в інших спільних витратах вирішуються в судовому порядку.

Поділитися з друзями


Повернення до списку