На запитання читачів відповідає:

адвокат Менько Дмитро Дмитрович
м. Ромни, вул. Соборна, буд. 13, кв. 52
питання від 26 квітня
04.05.2017 \\ Коментарів немає.

Помер далекий родич і залишив мені у спадок досить дорогий автомобіль. Інших спадкоємців немає. Податок на спадщину для мене занадто великий, але авто я все ж хочу залишити собі. Чи можу я користуватися ним без переоформлення на себе (не вступаючи у спадок)? Які проблеми це може викликати? Хто вважатиметься власником авто після 6 місяців по смерті спадкодавця? 
  Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, а часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частини перша та друга статті 1220 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст. 1218 Цивільного Кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належать спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. До об'єктів спадкування входять і транспортні засоби.
 Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. За загальним правилом оформлення свідоцтва про право на спадщину є правом, а не обов'язком спадкоємців. З цього випливає, що не оформлення спадкових прав не тягне за собою втрату права на спадкове майно, оскільки спадщина належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Закон встановлює тільки один випадок, коли спадкоємці зобов'язані звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва - якщо до складу спадщини входить нерухоме майно.
На сьогодні для керування автомобілем достатньо наявності водійського посвідчення і реєстраційного документа на автомобіль, навіть якщо цей автомобіль зареєстрований на іншу особу, тому жодних перешкод для користування успадкованим автомобілем без оформлення спадщини немає. 
Водночас, згідно зі статтею 34 Закону України «Про дорожній рух», власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. 
Частиною третьою статті 121 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за керування водіями транспортними засобами, не зареєстрованими (перереєстрованими) у встановленому порядку, а саме накладення штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 
В той же час, такий обов’язок щодо перереєстрації транспортного засобу виникає лише після отримання в установленому порядку свідоцтва про право на спадщину на успадковане авто. 

Поділитися з друзями


Повернення до списку