На запитання читачів відповідає:

адвокат Менько Дмитро Дмитрович
м. Ромни, вул. Соборна, буд. 13, кв. 52
питання від 24 травня
30.05.2017 \\ Коментарів немає.

Я інколи купую і продаю комплектуючі до комп’ютера за допомогою електронної торгівельної платформи. Один із покупців помилково повторно заплатив мені за куплений ним товар (вийшло 900 грн. замість 450 грн.). Я не хочу повертати ці кошти, оскільки раніше ця людина продала мені товар неналежної якості і також відмовилася повертати частину оплати.
Які можуть мати наслідки мої дії? Я не зареєстрований як підприємець.  В історії операцій можна  побачити успішні угоди, які мають бути оплачені. 

 Відповідно до статті 601 ЦК України, зобов'язання припиняються зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги; зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї зі сторін. Таким чином, зарахування зустрічних однорідних вимог як односторонній правочин, є волевиявленням суб'єкта правочину, спрямованим на настання певних правових наслідків у межах двосторонніх правовідносин.
Згідно зі статтею 602 ЦК України, не допускається зарахування зустрічних однорідних вимог, зокрема: про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю; про стягнення аліментів; щодо довічного утримання (догляду); у разі спливу позовної давності; в інших випадках, встановлених договором або законом.
Лише сукупність трьох умов – зустрічність вимог, їхня однорідність та настання строку виконання може слугувати підставою для розгляду сторонами можливості оформлення заліку.
У даному випадку обставини недопустимості зарахування зустрічних вимог, передбачені статтею 602 ЦК України, відсутні, тому продавець вправі заявити про зарахування зустрічних вимог, а саме у порядку взаємозаліку грошових вимог.
За правовою  природою припинення зобов'язання зарахуванням зустрічної вимоги це – одностороння угода, яка оформляється заявою однієї зі сторін, і якщо інша сторона не погоджується з проведенням такого зарахування, вона вправі на підставі статті 16 Цивільного кодексу України звернутися за захистом своїх охоронюваних законом прав до суду.

    

Поділитися з друзями


Повернення до списку