На запитання читачів відповідає:

адвокат Менько Дмитро Дмитрович
м. Ромни, вул. Соборна, буд. 13, кв. 52
Питання від 11 січня
17.01.2017 \\ Коментарів немає.

Кілька років тому наша родина придбала житло. Гроші збирали довго і тяжко, тому вистачило тільки на «голі стіни», а жити вже не було де. І в цей час з’явився наш давній багатий добрий знайомий. Він допоміг з ремонтом, меблями і побутовою технікою. На те, що ми обіцяли повернути в майбутньому гроші сказав: «У мене є можливість, і це вам від мене подарунок». 
Зараз же він намагається використовувати мого чоловіка (враховуючи його посаду) у  своїх цілях. Його «прохання» стали  виходити за рамки закону. Коли чоловік відмовився, знайомий згадав про «дарунок» і сказав, що вимагатиме витрачених ним грошей з відсотками і корекцією на курс долара. Потрібну суму нам доведеться збирати з десяток років. 
Чи зможе знайомий офіційно вимагати з нас зазначені кошти? Він має чеки, акти і накладні на придбані речі і отримані послуги по нашому будинку.

    У статті 11 Цивільного кодексу України закріплені законодавчі підстави виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, одними з основних є договори та інші правочини.  Відповідно до вимог норм ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Стаття 208 ЦК України визначає правочини, які належить  вчиняти  у письмовій формі. До таких правочинів віднесені і правочини фізичних осіб між собою на суму, що перевищує у двадцять і більше разів розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Договір позички речі побутового призначення між фізичними особами може укладатися усно. Договір позики укладається в письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір не оподатковуваного мінімуму доходів громадян. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
Якщо виходити з того, що знайомий допоміг з ремонтом, меблями і побутовою технікою безоплатно, тобто подарував кошти на ремонт, для придбання речей побутового призначення, то він не має права вимагати їх повернення.
У той же час, якщо у такого знайомого маються документи, які підтверджують факт придбання ним речей побутового призначення, то він може звернутись до суду з позовом про їх витребування, якщо, звісно, доведе, що мала місце саме позичка таких речей. 
Щодо витрат на ремонт будинку, то самі чеки, накладні не будуть безсумнівним доказом про витрачання знайомим його особистих коштів на їх придбання, оскільки такі дії він міг вчиняти на прохання власника будинку та за його кошти. 
Так як будь-які письмові правочини сторонами не укладались, розписки не видавались, то довести в суді законність своїх вимог такому знайомому буде складно. Якщо і буде доведено правомірність вимог, то кошти не будуть стягуватись з відсотками та з корекцією на курс долара. 
При вирішенні такої справи в суді все буде залежати він доказів, що будуть надані сторонами суду, а також від компетенції адвокатів, які братимуть участь у справі. 

Поділитися з друзями


Повернення до списку