На запитання читачів відповідає:

адвокат Менько Дмитро Дмитрович
м. Ромни, вул. Соборна, буд. 13, кв. 52
питання від 10 травня
16.05.2017 \\ Коментарів немає.

Неподалік мого дому зводять кілька новобудов. Як розповіли мені їхні власники, газопровід до них вестимуть через мій двір та город. Оскільки інші шляхи через особливості ландшафту економічно недоцільні. І на мою незгоду ніхто не зверне увагу, адже нібито існує відповідний проект, створений іще до приватизації моєї земельної ділянки.
Чи можливе спорудження газопроводу (підземного чи наземного) по моїй території без моєї згоди? Чи зможу я отримувати щось на зразок орендної плати за землю, якщо все ж таки дам згоду на будівництво газопроводу?  

  
Право користування чужою земельною ділянкою полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів; забезпечення водопостачання, меліорації тощо (ст. 99 ЗК України).
Відповідно до вимог ст. 401 ЦК України право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.
За правилами ст. 402 ЦК України, ст. 100 ЗК України сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки. У разі недосягнення домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи, яка вимагає встановлення сервітуту.
У постанові Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ роз'яснено, що, встановлюючи земельний сервітут на певний строк чи без зазначення строку (постійний), суд має враховувати, що метою сервітуту є задоволення потреб власника або землекористувача земельної ділянки для ефективного її використання; умовою встановлення є неможливість задовольнити такі потреби в інший спосіб, і в рішенні суд має чітко визначити обсяг прав особи, що звертається відносно обмеженого користування чужим майном.
З огляду на викладене, спорудження газопроводу (підземного чи наземного) по  території земельної ділянки особи можливе без її згоди лише у випадку встановлення земельного сервітуту за рішенням суду. Встановлення платного або безоплатного земельного сервітуту залежить від бажання власника або землекористувача земельної ділянки, щодо якої його встановлюється сервітут. Розмір плати встановлюється за згодою сторін або за рішенням суду. 
Умовою встановлення сервітуту є неможливість задовольнити потреби сервітуарія будь-яким іншим способом, тому сама по собі економічна недоцільність, наявність існуючого проекту, розробленого до приватизації земельної ділянки, не є визначальними умовами для встановлення сервітуту.

   

Поділитися з друзями


Повернення до списку