На запитання читачів відповідає:

адвокат Менько Дмитро Дмитрович
м. Ромни, вул. Соборна, буд. 13, кв. 52
питання від 12 квітня
18.04.2017 \\ Коментарів немає.

Знайомий попросив зробити графіті в під’їзді (на стінах уздовж сходів) взамін звичайного оформлення у два кольори. Після виконання роботи (якою більша частина мешканців дуже задоволена), деякі сусіди пригрозили, що напишуть заяву до поліції за пошкодження їхнього майна. Пошкодженням це важко назвати, та як пояснив знайомий, усьому причина – ворожнеча між деякими із сусідів. І від незадоволених можна чекати чого завгодно. Чи можливо мене звинуватити в порушенні закону і яка може загрожувати відповідальність?


Чинне законодавство не містить вимог щодо того, якими саме кольорами, малюками чи графіті мають оздоблюватись стіни під’їздів багатоквартирних житлових будинків. За нанесення графіті, малюнків на стінах під’їздів не передбачено відповідальності, за виключенням тих випадків, коли такі графіті чи малюнки містять елементи жорстокості, бездуховності, насильства, порнографії, пропагують тютюнопаління, наркоманію, пияцтво, антисоціальну поведінку, мають непристойний чи образливими характер, який свідчить про зневагу до громадського порядку і спокою громадян, посягають на честь і гідність людини. Якщо особа, яка виконала графіті чи малюнки, керувалась мотивом задоволення індивідуальних потреб самоствердження шляхом ігнорування гідності інших людей, унаслідок чого порушено громадський порядок і спокій громадян, то такі дії мають кваліфікуватись як дрібне хуліганство, за яке передбачена адміністративна відповідальність згідно зі ст. 173 КУпАП.
У той же час, згідно з рішенням Конституційного Суду України у справі N 1-2/2004 від 2 березня 2004 року про офіційне тлумачення положень пункту 2 статті 10 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", положень статей 1, 10 цього Закону (справа про права співвласників на допоміжні приміщення багатоквартирних будинків) допоміжні приміщення (підвали,  сараї, кладовки, горища, колясочні і т.ін.)  передаються  безоплатно  у  спільну  власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних   будинків. Підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових  дій, зокрема  створення об'єднання  співвласників багатоквартирного будинку, вступу до нього. Власник (власники) неприватизованих квартир багатоквартирного будинку є  співвласником (співвласниками) допоміжних приміщень нарівні з власниками приватизованих квартир.  
Питання щодо згоди співвласників допоміжних приміщень на вчинення будь-яких дій  стосовно допоміжних приміщень вирішується відповідно до законів України, які визначають правовий режим власності. Право спільної власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Спірні питання вирішуються в судовому порядку. 
Оскільки в даному випадку роботи з нанесення графіті в під’їзді будинку були виконані на замовлення одного із мешканців будинку і такі дії не містять ознак дрібного хуліганства, то говорити про протиправність дій виконавця неможливо. Щодо притягнення його до якоїсь відповідальності також. Спірні питання між власниками квартир у будинку відносно того, яким чином мають бути оздоблені стіни в під’їзді будинку, повинні вирішуватись в судовому порядку за позовом того співвласника допоміжних приміщень, який незадоволений виконаними роботами. 

Поділитися з друзями


Повернення до списку