"СЛІПА" РЕФОРМА? СЕЛЯНИ ПРОСЯТЬ РОЗПОВІСТИ ЇМ ПРО ОБ'ЄДНАННЯ (№29 від 19 липня)
26 Липня 2017 \\ Новини району \\ Коментарів немає.

У жителів Анастасівки, що на Роменщині, назбиралася купа питань про те, яким буде життя після створення громади. Піддала жару й новина, що за новим Перспективним планом село приєднають до Глинська. Люди - ні сном ні духом про особливості децентралізації, рівно як і про те, що вже днів із десять у кабінеті голови сільради лежить запрошення про об'єднання від Бобрика.
Такий «інформаційний вакуум» людям набрид, тож збори організували самі, і сільського голову запросили самі, аби "просвітив" їх у реформі.
Оновлений перспективний план формування територіальних громад, який нещодавно прийняли на сесії обласної ради, м'яко кажучи, здивував роменців та населення району. На території Роменщини передбачається створення трьох ОТГ, серед яких найбільша - Роменська - "прихоплює" собі ще й чималу територію району, а двом меншим - Смілівській та Глинській - дістається "все, що залишилося" з північного та південного боків району відповідно.
Таке зонування особливо обурило жителів Анастасівки, бо перспектива приєднатися до "захолустя"-Глинська їх аж ніяк не порадувала. "У них ні дороги, ні лікарні", - розповідають про своїх сусідів анастасівці. А ще побоюються, що в разі об'єднання весь бюджет їхнього села буде витрачений на розбудову інфраструктури "центрового" Глинська.
Керівник апарату Роменської райдержадміністрації Михайло ЛОМКО, який на прохання голови Анастасівської сільради прибув роз'яснити людям особливості реформи, останнє твердження спростував, мовляв, управлятиме грошима в громаді виконком - сюди увійде голова громади, якого виберуть загальним голосуванням, його заступники, а також старости та депутати. "Не думайте, що за ваші гроші будуватиметься, наприклад, Глинськ. Усе залежить від того, якого принципіального, грамотного й мудрого старосту ви оберете, зможе він відстоювати інтереси вашого села чи ні", - зазначив посадовець.
Приєднуватися Анастасівці до Глинська також не обов'язково, хоч це й передбачено Перспективним планом, пояснив Михайло Олександрович. На те він і перспективний, що розрахований на майбутнє. "Це план дій, якщо десь хтось добровільно не об'єднається", - зауважив він. До того ж, додав, в Україні ще жодна громада не утворилася в межах Перспективного плану.
Про те, що прийнятий план є тільки орієнтиром, говорять і в Сумському "Центрі розвитку місцевого самоврядування". "...Громади, звичайно, можуть об'єднуватися й у межах своїх конфігурацій, але Сумська облдержадміністрація може не надати позитивного висновку на таке об'єднання, якщо буде вважати це утворення неспроможним", - розповів "ПОГЛЯДУ" директор Центру Олександр ХОРУЖЕНКО.
Проте, якщо жителі Роменщини так і не визначаться, "до якого берега пристати", рано чи пізно добровільність перейде в адміністративно-територіальну реформу, говорить Олександр Олегович, буде спеціальний закон, який закріпить на карті існуючі добровільно створені громади й вирішить долю тих, хто на той момент не визначиться. 
"Громади Роменського району і так втратили за ці три роки величезні кошти на свій розвиток просто в силу того, що не брали участі в реформі", - зауважує експерт. 
Логічним поясненням, чому Роменщина так довго зволікала з об'єднанням, може бути прагнення створити єдину тергромаду, хоч такого варіанту не підтримує область. Нещодавно Бобрицька сільська рада надіслала запрошення до об'єднання 27 сільрадам району, у тому числі - й Анастасівській, розповів Михайло ЛОМКО. Та жителі самої Анастасівки чомусь у курсі цього не були, хоч запрошення від Бобрика, за словами самого ж Анастасівського голови Анатолія ЛИТВИНЕНКА, надійшло днів десять тому. 
Перспективу приєднатися до Бобрика люди оцінили схвально. Тепер мають пройти громадські обговорення, і вже за їх результатами депутати сільської ради приймуть рішення – прийняти пропозицію чи ні. А от у «Центрі розвитку місцевого самоврядування» радять: варто поспішити і створити громади вже до 15-17 серпня, аби встигнути на перші вибори, що заплановані на жовтень 2017 року, і вже з початком 2018-го перейти на прямі міжбюджетні відносини з Урядом.
Утім, жителів Анастасівки хвилюють питання злободенні, зокрема, чи залишиться в них після реформи школа й садок, які є не найгіршими в районі, яким буде транспортне сполучення, де отримуватимуть медичні й освітні, адміністративні послуги, чи має бути своя поліція й пожежна частина. Ці й інші проблеми обговорювали з фахівцем протягом зустрічі, чомусь - уперше за три роки, що триває реформа. 

Поділитися з друзямиПовернення до списку


Додати свій коментар до публікації