Сім разів міряли, сім разів різали, або Особливості створення Недригайлівської громади (№15 від 12 квітня)
18 Квітня 2017 \\ Новини району \\ Коментарів немає.

Нині жителів районів «пече» два питання: підвищення тарифів і децентралізація. Якщо в плані першого щось змінити їм не під силу, то в питанні децентралізації навпаки  -  влада дала людям «карти в руки» для вільного об'єднання в територіальні громади. Принаймні так говорить закон.  А як же все на практиці: за що «живе» й чим «дихає» перша в районі Недригайлівська територіальна громада? Про це нам розповів Недригайлівський селищний голова Ігор ОСТАПЧУК, який і очолює новостворену ОТГ, а також депутат місцевої ради, який волів не називатися. 
Об'єднання в одну структуру відбулося в грудні минулого року. До Недригайлівської селищної ради приєдналися Кулішівська, Хоружівська, Маршалівська, Гринівська, Іваницька сільські ради, створивши громаду із населенням у 8700 чоловік і сукупним бюджетом 53 мільйони гривень. Хоча з самого початку в районі планувалося створення чотирьох громад з іншими «складовими», які навіть затвердив Кабінет Міністрів. Наприклад, Коровинська мала об’єднатися з Рубанською, Томашівською і Гринівською сільрадами; Тернівська селищна рада - із Маршалами, Хоружівкою та Іваницею; Вільшанська - із Деркачівською, Великобудківською, Зеленківською та Козельненською. Але сталося так, що Недригайлівська громада «відбила» собі у партнери Гринівку, Маршали, Хоружівку та Іваницю. Із чотирьох громад за цим планом «вціліла» тільки Вільшанська, у якій 30 квітня очікуються вибори. А такі села, як Засулля, Курмани, Червона Слобода, Сакуниха, що за першим перспективним планом мали б приєднатися до Недригайлівської громади, тепер думають, до якого ж берега пливти.
Щодо «дрейфування» сільських рад у «морі» місцевої децентралізації Ігор Остапчук пояснив, що  депутати Недригайлівської селищної ради ініціювали звернення до інших рад про об'єднання всього району в одну велику Недригайлівську громаду, щоб не розривати район, а навпаки  - мати більший бюджет і більше можливостей. «З нами погодилися ті, що зараз увійшли до громади… Я думаю, що в нас відповідно до перспективного плану все одно буде 4 громади, але з трішки іншою конфігурацією», -  вважає голова. 
А от депутат селищної ради має з цього приводу іншу думку: говорить, знайшлися люди, яким перспектива 4 громад була нецікавою, тому й вирішили зробити одну. «У цьому зацікавлені великі землевласники, які хочуть взяти в руки землю. Наприклад, у нас уже зараз рух пішов із віддалених населених пунктів: скуповується в Коровинцях над трасою житло жителями Маршалів, Гринівки… Люди не бачать перспективи подальшого проживання у цих віддалених селах»,  -  говорить він.
На розвиток новоствореної громади держава виділила медичну субвенцію, яку передали медзакладам району (сьогодні вони ще перебувають на балансі району, та вже планується передача майна з районної власності в громаду), розповів Ігор ОСТАПЧУК. Отримали й освітянську субвенцію, яка спочатку також пішла в районний бюджет. Та нині в громаді створено фінансове управління, тож можуть самостійно розпоряджатися коштами. Утворили і власний відділ освіти, методичний кабінет.
Об’єднуючись у громаду, багато людей з нетерпінням чекали скорочення штату чиновників, інші цього боялися і говорили, що в селі залишиться один староста. А як же воно насправді? «Децентралізація дійсно передбачала те, що повинно бути скорочення штату, та водночас - поліпшення якості надання адміністративних послуг людям, - говорить депутат селищної ради.- Та в нас безробітних немає – перейшли на інші посади. Недригайлівська селищна рада, до якої всі приєдналися, пішла таким шляхом: вони створюють, створюють і створюють, ну, може, надіючись на те, що сільради, які до них ще ввійдуть, вкладатимуть у все це свої кошти.
А от Ігор ОСТАПЧУК - навпаки - переконує, що децентралізація не говорить про скорочення кадрів, а говорить про покращення життя людей і про наближення послуг до населення. «Про кадри там нічого не сказано, їх повинно бути стільки, щоб забезпечити нормальне життя людям. Секретарі перейшли або на іншу роботу, або звільнилися по своїй добрій волі, а решта – залишилися на роботі. Зараз на кожній сесії ми робимо якісь зміни у штатному розписі як у бік збільшення, так і в бік зменшення. Ми не пішли на те, щоб по кожній позиції був начальник відділу. Наприклад, маємо відділ освіти, сім'ї, молоді і спорту – ми об'єднали два відділи в один… Є позиції, які потребують скорочення, або навпаки – розширення»,  -  зауважив чиновник. 
Також у розмові ми торкнулися й теми віддалених сіл, такого, як Маршали, куди, за словами пана ОСТАПЧУКА, 32 км від Недригайлова. Хоча при об'єднанні в громаду відстань до найвіддаленішого села не повинна перевищувати 20-ти кілометрів. «… Порушення такі фактично є, але на них ніхто не звертає уваги. Ну і є така ситуація, що в селах, які входили до Недригайлівської селищної ради, уже роками не бували наші представники. Наприклад, Пушкарщина – віддалене село, «забите»,  -  розповідає депутат селищної ради. 
Та  Ігор ОСТАПЧУК розвіяв «міф» про те, що ці села будуть обділені увагою і що старости фактично нічого на місці не вирішуватимуть. «У нас немає «їхніх» сіл і «наших», наша громада складається із 25 сіл і в усіх перспективи однакові, - говорить очільник громади. -  Якщо тамтешній  депутат буде активно співпрацювати з головою громади, то й буде результат. Кошти ж виділяються лише через сесію – збираються 26 депутатів-представників і голосують, а особисто голова громади не може виділити навіть на лампочку. Колишні сільські голови зараз виконують обов'язки старости до перших виборів. На цей час вони мають усі права й обов'язки, як у сільського голови, крім підписання фінансових документів». 
Розповідаючи про перспективи розвитку, Ігор Вікторович зауважив, що наразі їхня громада чекає 10 мільйонів гривень на втілення проектів по дорогах та водовідведенню від  Фонду регіонального розвитку. Також запланували купівлю трактора-екскаватора та двох маршруток для здійснення перевезень пасажирів територією громади. Крім цього, пан ОСТАПЧУК зазначив, що візьмуть до себе у громаду всіх, хто захоче приєднатися, адже чим більша громада - тим більше надходжень - тим більше можна зробити для людей.
Ми ж і надалі будемо слідкувати за процесом децентралізації в районах. 

Поділитися з друзямиПовернення до списку


Додати свій коментар до публікації