«Сезонне» падіння ціни на молоко: на завод надійся, але й сам не зівай (№ 19 від 10травня)
16 Травня 2017 \\ Новини району \\ Коментарів немає.

Молочний ринок в Україні нині диктує такі умови, що селяни, які тримають корів, мають не лише за ними доглядати, а й стати непоганими менеджерами, щоб дорожче продати свою продукцію молокозаводу або на ринку. 
Переробні підприємства по всій країні синхронно почали знижувати ціни на молоко. Це наштовхує на думку, що всі вони – у змові: і разом тримають одну ціну, і разом оголошують про «сезонне» зниження, яке тільки в цьому році почалося ще взимку. А з травня, як розповідають селяни, ціна із 4 гривень за літр опуститься до 3 гривень. Про це людей уже попередили деякі молокоприймачі.
Практика свідчить, що локальні акції селян, такі як перекривання дороги, нездача молока, щоб підвищити ціну, приносять тільки тимчасові результати. Тому на змову молочних «магнатів» має бути тільки відповідна змова селян.
Про це говорили на черговій зустрічі в Коровинській сільській раді, куди люди запросили голову Недригайлівської РДА Руслана ЛАВРИКА та представників чотирьох підприємств, що збирають молоко в цій сільраді. Однак, із усіх чотирьох на переговори до селян прибули тільки двоє: коровинський підприємець Віталій ШУЛЬГА та начальник Роменського молокозбірного пункту Черкаського молокозаводу «Волошкове поле» Оксана ЗАЇКІНА. 
Як зазначив пан ШУЛЬГА, уже давно пропонував людям об’єднатися, щоб здавати молоко однією партією. Та селяни не зважилися. Селом збирають молоко кілька машин, а ціна, як і рік тому, становить лише 4 гривні. «Поки ви не зберетеся всі разом – ціни на молоко у вас не буде», - звернувся до громади підприємець. 
Про те, що «все в  руках» селян: і ціна, і додаткові бонуси за жирність, і що, дійсно, сила - в об'єднанні, наголосив і голова Недригайлівської РДА:  «Ви маєте право вирішувати, кому здавати молоко й тільки ви домовляєтеся, укладаючи договір з переробником, якою буде ціна, якими - умови… І, дійсно, – чим більший лот, чим більший об'єм, тим вища ціна – це аксіома… Треба  об'єднатися, поставити свій холодильник і торгуватися… Тоді різниця  у 1-3 гривні, яку бере молокозбирач, може бути вашою».
Треба зрозуміти, що часи, коли голова району міг стукнути кулаком об стіл і сказати директорові молокозаводу: «Купуй молоко по 7 гривень!», канули в історію. Тому селянам самостійно треба говорити із представниками молокозаводів і не надіятися, що хтось (влада чи молокозавод) вирішить проблему низької ціни на молоко.
Багато хто не хоче до кооперативу, бо треба показувати свої доходи при оформленні субсидії, вважає представник молокозаводу «Волошкове поле». Ціну, говорить Оксана ЗАЇКІНА, не можуть підвищити через конкуренцію: «Ми платимо податки. Я зараз можу вам обіцяти, що ціна буде 5 гривень, але, якщо ми платимо податки, а заїдуть решта молоковозів, які їх не платять, і також дадуть 5 гривень - то нам це не вигідно», - говорить жінка. І тут же запевняє: якщо громада погодиться працювати тільки з «Волошковим полем» - цілком можливо обговорити ціну, яка б влаштовувала.
Пані Оксана наводить приклад Житомирської області, де заводи зовсім відмовилися приймати молоко від населення, а беруть тільки у господарств, де є великі об'єми. Це ще раз доводить: молоко треба збирати у великі партії, або всією сільрадою здавати одному заводу, який буде зацікавлений за великий лот заплатити дорожче. 
Не можна залишити поза увагою тенденцію до зменшення поголів'я корів у місцевого населення. Якщо ще років 8 тому по Коровинській сільській раді нараховувалося близько 500 корів, то зараз – у половину менше, зазначив очільник Недригайлівщини. Молочний демпінг іде на території Роменського, Липоводолинського і Недригайлівського районів – люди не витримують, вирізають корів, говорить Руслан ЛАВРИК. Посадовець зауважив, що навіть порушував питання побудови заводу для переробки молока в сухе, як це роблять на Бурині. У червні, додав, хоче презентувати відповідні проекти китайській компанії, адже в Азії та Китаї споживання сухого молока зросло на 35%. Однак, це лише в перспективі, а зараз треба якимось чином вирішувати питання, тому й розглядається варіант створення кооперативу.
Та, як стало зрозуміло на сходці, у багатьох селян слово «кооператив» асоціюється із невдалим попереднім досвідом молочного кооперативу від заводу. А для створення власного – потрібен і час, і кошти, і головне – ініціативні люди, які могли б взяти на себе таку відповідальність. Тому селяни дійшли спільної думки, що ініціативна група, яка створена ще рік тому, поспілкується зі всіма можливими покупцями молока та розробить з ними умови співпраці. А потім селяни виберуть, з ким працювати в молочній галузі, щоб мати вищу ціну і вигідні умови. 
Люди сподіваються, що від цього будуть результати, бо, як зазначали під час зустрічі, за рік селяни збиралися вже разів шість, але далі розмов справа не пішла…

Поділитися з друзямиПовернення до списку


Додати свій коментар до публікації